Tekpower TP12003D DC Adjustable Linear Power Supply, Input 120V, Output 0-120V @ 0-3A Adjustable,Transformer Type Clean Power Source (120Volt/3A), Better than HY3003D
★★★★★ 5.0 139 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by globalwrapshare.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 18
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
The TekPower TP12003D is a professional DC regulated power supply from TekPower. This is a highly stable, high quality linear power supply with its output continuously adjustable at 0-120V DC and 0-3A. The unit comes with a large LCD displays, providing accurate readout for the voltage and current values. It has a build in 8A fuse protection and comes with basic 1 year USA warranty. Features & Specifications: Adjustable outputs: 0-120V and 0-3A Variable controls for both current and voltage outputs Input voltage: 110V SMD Technology Overload Protection Circuit Size: 11 X 6 X 14 inches Weight: 35 lbs Warranty: 1 year Package: TP12003D Power Supply Alligator Clip Probe User Manual Power Cord
  • This Power Supply outputs Voltage up to 120V DC with 0-3 A current
  • This is lab grade power supply with accurate current and voltage control
  • With accurate Digital Display 3 1/2 Digits
  • Come with power cord and a special direct wire
Brand Tekpower
Model Name TP12003D
Unit Count 1.0 Count
Manufacturer TekPower
Cooling Method Air
Current Rating 3 Amps
Output Wattage 120 Watts
Mfr Part Number PS1203D
Compatible Devices Personal Computer
Maximum Input Voltage 110 Volts (AC)
Minimum Input Voltage 110 Volts
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
5 out of 5
★★★★★
139 ratings | 57 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
90% (125)
4 stars
0% (0)
3 stars
0% (0)
2 stars
0% (0)
1 star
10% (14)