Optronics BUL11CM24BP White LED Back-up Light
★★★★★ 4.4 125 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by globalwrapshare.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 15
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
Optronics BUL11CM24BP is for the BUL11 Series. This is a 4" Round Sealed Clear DOT LED Back-Up Light and has 10 Diodes. This light is certified for back-up light function when installed as pair in two-lamp system [SAE (2)R]. This light his 24V and is sonically sealed and waterproof and comes with a weathertight connection.
  • 4” Round with 10 diodes, for 24 volt systems
  • Sonically sealed, waterproof
  • Weathertight connection
  • Polycarbonate lens and housing
  • Lifetime LED Warranty
Brand Optronics
Model BUL11CM24BP
Voltage 24 Volts
Exterior Machined
Position Right
Bulb Type LED
Lift Type LED Back-up Light
Item Weight 4.8 ounces
Manufacturer Optronics
Item model number BUL11CM24BP
Product Dimensions 1 x 1 x 1 inches
Manufacturer Part Number BUL11CM24BP
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.4 out of 5
★★★★★
125 ratings | 51 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
81% (101)
4 stars
5% (6)
3 stars
2% (3)
2 stars
1% (1)
1 star
11% (14)