1pc TRA48A40 40A Automation SSR Solid State Relay AC AC 90-250VAC Input Output 90-480VAC Voltage Control Power Relays Board Module
★★★★★ 4.1 149 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by globalwrapshare.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 16
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
RelaysModel Part: TRA48A40Zero Cross: YesControl Mode: AC ACControl Voltage: 90-250VACControl Current: 30mAOutput Voltage: 90-480VACOutput Current: 40AOperating Temperature: -20 to 70Net weight: 71gIntegrated Heat Sink: NoMounting: Panel/DIN RailSize:(HxWxD)50x17.8mmx95mm.Isolation voltage>2500VAC.SMD mount technology.V0 grade flame retardant plastic housingIntegrated Heat Sink.TR solid state relay with integrated heat sink in design can be mounted on standard 35mm din rail.TR Power Bank.Alternative heat sink can be available ,customers are free to choose.TRA23* AC Solid State RelayInput:3-32VDC Output:24-280VAC10A10A(K)10A(L)25A25A(L)25A(M)40A40A(M)60A60(H)80A80A(H)TRA48* AC Solid State RelayInput:4-32VDC Output:42-480VAC10A10(K)10A(L)25A25A(L)25A(M)40A40A(M)60A60A(H)80A80A(H)TRD Solid State RelayInput:4.5-32VDC10A/60VDC10A/60VDC(K)10A/60VDC(L)25A/60VDC25A/60VDC(L)25A/600VDC25A/600VDC(L)25A/600VDC(M)15A/1000VDC15A/1000VDC(L)15A/1000VDC(M)==========Power : Theory : Solid State Relayis_customized : YesProtect Feature : SealedContact Load : Low PowerUsage : General PurposeModel Number : TRA48A40Voltage : 220VInput Voltage : 90-250VACOutput Voltage : 90-480VACOutput Current : 40ASize : S
  • Relays
Model CJDXQO
Brand Name CJDXQO
Part Number CJDXQO
Contact Type Normally Closed
Manufacturer CJDXQO
Mounting Type Chassis Mount
Connector Type Clamp
Current Rating 0.01 Amps
Contact Material Aluminum
Specification Met UL
Contact Current Rating 1 Amps
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.1 out of 5
★★★★★
149 ratings | 61 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
77% (115)
4 stars
7% (10)
3 stars
4% (6)
2 stars
2% (3)
1 star
10% (15)